Використання нетрадиційних художніх технік у навчанні дітей з синдромом Дауна

Поширте,будь ласка:

Пропоную вашій увазі мій виступ на семінарі вчителів індивідуального навчання.

Унікальним засобом формування емоційної сфери, образного мислення, художніх і творчих здібностей дитини є мистецтво. Саме в процесі сприймання, усвідомлення, осмислення чуттєвого досвіду, сконцентрованого у творах мистецтва, виховується і розвивається особистість.

Окремою ланкою суспільства є діти з особливими потребами, а саме, діти із синдромом Дауна. Вони мають низку фізіологічних особливостей, повільніше розвиваються, ніж їхні однолітки. Малюкові-дауну вчитися важче, але його також можна навчити ходити, говорити, читати, малювати.

Це насправді дуже добрі, золоті діти. Вони ніколи не бувають агресивними. Але вони дуже несамостійні. Оточуючі мають їх весь час підтримувати, щоб їхня цікавість та інтерес до цього світу були розвинені. У зв’язку з тим, що такі діти дуже відкриті, вони можуть яскраво проявляти свої таланти.

Оскільки до цих дітей потрібний особливий підхід, я вирішила втілити його у мистецтві, так як маю освіту вчителя образотворчого мистецтва. З дитиною із синдромом Дауна працюю третій рік. З великим інтересом в нас проходять уроки естетичного циклу, тому що стала використовувати нетрадиційні методи малювання: пальчиквий живопис, ниткографія, малюнки бульбашками, плямографія, малювання поролоном. Всі вони доступні і викликають захоплення.

Приклад заняття “Загадкові відбитки”

Мета заняття: ознайомити учнів з технікою малювання долоньками, розвивати уяву та образне мислення.

Матеріали: гуашеві фарби різних кольорів, пластикова посудина з водою, пластикові тарілочки, вологі серветки, фломастери, ручки, кольорові олівці, альбомний аркуш паперу.

Хід заняття. Педагог показує, як покрити дно тарілочки фарбою, притиснути до неї долоню так, щоб вона повністю зафарбувалася (або демонструє інший спосіб – нанесення фарби на долоню за допомогою пензля), і пропонує зробити на аркуші різні відбитки долоньок (відбитки можна ставити в різних напрямах). Після цього просить пофантазувати, на що схоже отримане зображення і домалювати його деталі фломастером, ручкою, кольоровими олівцями (або пальчиками).