Чарівний світ речей, натюрморт
Конспект уроку в 6-му класі, який я давала на конкурсі “Вчитель року-2015” в колегіумі № 16 ім. В. Козубняка м. Хмельницького.
Т.В. Паляниця, учитель образотворчого мистецтва, НВК №3 м. Шепетівка
Тема: Чарівний світ речей. Натюрморт
Мета: Ознайомити учнів із історією виникнення натюрморту;
вчити дітей малювати натюрморт, передаючи правильне розміщення, розмір, форму, пропорції предметів;
сприяти розвитку образного просторового мислення, творчих здібностей та фантазії учнів; сприяти формуванню уявлень про композиційні закони побудови
натюрмортів;
виховувати естетичне сприйняття учнями навколишнього світу; стимулювати зацікавленість творами світового мистецтва.
Оснащення.
Зоровий ряд: репродукції картин, слайди, опорні схеми та поняття.
Матеріали та інструменти: альбом, простий олівець, гумка, матеріали для складання натюрморту.
Тип уроку: комбінований.
Очікуваний результат: виконання лінійного малюнка натюрморту.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Доброго дня, сідайте.
Я, Тетяна В’ячеславівна, вчитель образотворчого мистецтва Шепетівського НВК №3.
Любі діти, ми сьогодні вперше зустрілися на уроці образотворчого мистецтва і мені випала честь поспілкуватися та попрацювати з вами. Я серйозно готувалася
до цієї зустрічі, і мені хотілося б, щоб у вас залишилися приємні спогади. А результатом нашої співпраці стали ваші міцні знання.
Погляньте один на одного, посміхніться і побажайте один одному удачі. А я бажаю вам творчості: якщо ви любите свою Батьківщину — покладіть праву руку на
серце; якщо хочете миру та спокою в нашій країні — потисніть один одному руку.
Тепер ми готові розпочати урок образотворчого мистецтва.
II. Актуалізація опорних знань
Мистецтво має велику силу: може заспокоювати, надихати, радувати.
Існують різні жанри образотворчого мистецтва. Із поняттям “жанр” ви знайомились на попередніх уроках. Давайте спробуємо побудувати асоціативний кущ із
жанрами.
III. Пояснення нового матеріалу
-
Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Відгадайте загадку:
Якщо бачиш на картині чашку кави на столі,
Чи калач на скатертині, чи троянду в кришталі,
Чи якусь красиву вазу, чи смачний великий торт,
А хоч всі предмети зразу, знай, це буде … (натюрморт).
[Слайд 1]
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
-
Мотивація навчальної діяльності
-
Розповідь вчителя
Зображення предметів можна побачити на витворах мистецтва. На давніх настінних розписах, у творах декоративно-прикладного мистецтва намальовані фрукти та
овочі, риба, глеки і вази. Згодом виник жанр натюрморт.[Слайд 2]
Натюрморт – жанр образотворчого мистецтва, що зображує навколишні речі й предмети в реальному середовищі, організовані композиційно в єдину групу.
[Слайд 3]
Перші натюрморти використовували в побуті: ними прикрашали дверцята шаф або маскували нішу в стіні.
Уперше натюрморт набув самостійного значення в 6 ст. в Китаї як “живопис квітів”. Китайці були в захваті від краси природи.[Слайд 4]
У Європі натюрморт виділився як окремий жанр наприкінці 16 ст. Історію європейського натюрморту розпочала станкова картина італійського художника Караваджо
“Кошик з фруктами”.[Слайд 5]
Справжній розквіт цього жанру спостерігається в Голандії в 17 ст.
[Різновиди натюрморту — слайди 6, 7, 8]
На зламі 19-20 ст. натюрморт набуває нового значення — він відтворює емоційний стан автора, його погляди на сучасні події, на проблеми людського
життя.[Слайд 9]
Сьогодні ми теж малюватимемо натюрморт. Законів для складання натюрмортів не існує. Є певні правила, що можуть вам у цьому допомогти. Усі предмети повинні
бути тематично об’єднані за своїм призначенням.
[Слайд 10]
Композиція натюрморту буде виразною лише тоді, коли вона створюватиме враження природності. Усі предмети мають бути пов’язані між собою темою,
розташуванням, колоритом. Предмети мають ясно читатися, не “розпадатися” на окремі групи.
-
Інструктаж
- Визначення теми натюрморту.
Відбираємо предмети, які доцільно використати та найцікавішу точку зору.
- Композиційне розміщення.
Обираємо формат відповідно до сюжетного задуму. Розміщуємо предмети за розміром та пропорцією.
- Перегляд таблиці з методичними розробками малювання натюрморту.
Учитель пропонує учням створити із предметів натюрморт.
-
Техніка безпеки
IV. Практична робота
Послідовність виконання роботи.
V. Фізкультхвилинка
-
Вітер
-
Краплі
-
Дощ
-
Злива
-
Буря
VI. Підсумок уроку
-
Створення виставки малюнків.
-
Актуалізація набутих знань (глечик з питаннями).
Останні коментарі